Migracija yra svarbus viešojo diskurso ir politinės darbotvarkės klausimas, tačiau diskusijos ne visada yra nešališkos. Bet kuriuo atveju pripažįstama, kad migrantų integracija kelia didelių sunkumų priimančiosioms visuomenėms. Atsižvelgdami į visus šiuos iššūkius, ES auditoriai patikrino, kaip ES prieglobsčio, migracijos ir integracijos fondo (PMIF) lėšomis remiama trečiųjų šalių piliečių integracija Europos Sąjungoje.

Po Rusijos invazijos į Ukrainą 2022 m. trečiųjų šalių piliečių skaičius ES padidėjo iki 27,3 milijono ir sudaro 6,1 % visų ES gyventojų. Jei visus ES gyvenančius trečiųjų šalių piliečius suburtume į vieną šalį, ji būtų viena iš daugiausia gyventojų turinčių ES šalių.

Nesugebėjimas integruoti migrantų gali lemti Europos šalių visuomenių susiskaldymą. Tarp trečiųjų šalių piliečių ir ES piliečių esantis socialinis ir ekonominis atotrūkis gali kelti ne tik skurdo ir socialinės atskirties, bet ir didesnio nedarbo riziką. Duomenys rodo, kad visuomenės požiūris priklauso nuo integracijos politikos sėkmės. Kai tokia politika yra gerai parengta, priimančiosios šalies gyventojų požiūris į migrantus bus palankesnis.

Nacionalines migrantų integracijos strategijas rengia pačios ES valstybės narės. Tai reiškia, kad ES parama teikiama sistemoms, kurios įvairiose šalyse gali labai skirtis. Prieglobsčio, migracijos ir integracijos fondas (PMIF) – tai ES migrantų integracijos finansavimo priemonė. 2014–2020 m. ji iš viso sudarė apie 1 milijardą eurų, o 2021–2027 m. ši suma beveik padvigubėjo. 2014–2020 m. integracijos priemonėmis paremta iki 10 milijonų žmonių, ir tai ES kainavo beveik 800 milijonų eurų.

ES auditoriai patikrino, ar Europos Komisija ir valstybės narės pagal savo atitinkamas kompetencijos sritis patikimai ir veiksmingai naudojo migrantų integracijai skirtą PMIF paramą. Šiuo tikslu jie taip pat lankėsi Prancūzijoje, Vokietijoje, Švedijoje ir Ispanijoje.

Ši audito ataskaita bus parengta iki šių metų pabaigos. Į jos apimtį nepatenka neteisėtai ES gyvenantys asmenys. Ji papildys jau ir taip išsamų ES migracijos politikos vaizdą, kurį Audito Rūmai pastaraisiais metais pateikė iš įvairių perspektyvų, paskelbdami ataskaitas dėl krizės centrų koncepcijos reaguojant į pabėgėlių krizę, prieglobsčio ir grąžinimo procedūrų ir bendradarbiavimo su trečiosiomis šalimis readmisijos srityje.

Kaip ES remia migrantų integraciją