EÚ sa nepodarilo výrazne znížiť pretrvávajúce chyby vo výdavkoch v politike súdržnosti, ktorej cieľom je znížiť sociálne a hospodárske rozdiely v EÚ. Podľa preskúmania Európskeho dvora audítorov stále chýbajú kontroly Európskej komisie a členských štátov na všetkých úrovniach. Zatiaľ čo orgány členských štátov mohli odhaliť viac chýb a predchádzať im, výkonná moc Únie nielen podcenila celkovú úroveň neoprávnených výdavkov, ale aj nedostatočne využívala dostupné nástroje na povzbudenie členských štátov, aby zlepšili svoje riadenie a systémy.
Politika súdržnosti je významnou oblasťou výdavkov EÚ. V priebehu rokov sa v nej tiež vyskytoval najvyšší počet chýb vo výdavkoch z rozpočtu EÚ. Odhad chybovosti nevyjadruje mieru podvodov, neefektívnosti či plytvania: ide o odhad sumy peňazí, ktoré neboli použité v súlade s pravidlami EÚ a vnútroštátnymi pravidlami. Pokiaľ ide o viacročné rozpočtové cykly 2007 – 2013 a 2014 – 2020, celková chybovosť vo výdavkoch na súdržnosť klesla zo 6 % na 4,8 %. Každý rok však zostala nad prahovou hodnotou 2 % stanovenou v pravidlách, pričom nedávno dosiahla vrchol 6,7 % v roku 2022.
„Komisia a členské štáty úzko spolupracujú na poskytovaní výhod v rámci politiky súdržnosti EÚ občanom, ale musia vyvinúť väčšie úsilie, aby sa výdavky riadili pravidlami,“ uviedla Helga Berger, členka EDA zodpovedná za toto preskúmanie. „Pokiaľ ide o kontroly, v tejto oblasti je mnoho aktérov, ale výsledky jednoducho nevidieť.“
V pyramíde kontrol sú prvou obrannou líniou pri zabezpečovaní správnych výdavkov kontroly vykonávané riadiacimi orgánmi členských štátov. Tie majú nedostatky a mohli zabrániť viac než tretine chýb, ktoré audítori zistili v rokoch 2017 až 2022. Druhou obrannou líniou sú kontroly vykonávané vlastnými orgánmi auditu členských štátov. U nich audítori EÚ opäť zistili nedostatky rôznej povahy a závažnosti – bolo to tak v prípade práce 40 zo 43 preskúmaných orgánov auditu. Komisia ako tretia obranná línia zakladá svoje posúdenia len na obmedzených spoľahlivých kontrolách vykonávaných na vnútroštátnej úrovni, zatiaľ čo niektoré vnútroštátne orgány sú účinnejšie než iné pri odhaľovaní chýb vo výdavkov. Vlastné nástroje Komisie na odhaľovanie, prevenciu alebo nápravu chýb tiež vykazujú niekoľko nedostatkov. Keďže administratívne kontroly Komisie nie sú určené na odhaľovanie chýb vo výdavkoch, výkonný orgán EÚ by mohol dosiahnuť väčší vplyv vykonávaním vyššieho počtu auditov zhody v tejto oblasti. Výkonný orgán EÚ môže použiť aj finančné opravy pri závažných nedostatkoch kontrol s cieľom napraviť negatívny vplyv chybných výdavkov na rozpočet EÚ. Tie však doteraz neviedli k priamej strate finančných prostriedkov pre príslušný členský štát. Namiesto toho sa členským štátom umožnilo opätovne použiť tieto opravy na ďalšie projekty. Nielenže to obmedzuje ich odstrašujúci účinok, ale ani nemotivuje členské štáty, aby zlepšili svoje systémy a predchádzali tak chybám od začiatku.
Väčšina chýb vo výdavkoch v oblasti súdržnosti v posledných rokoch bola výsledkom neoprávnených výdavkov a projektov, po ktorých nasledovalo nedodržanie pravidiel štátnej pomoci a verejného obstarávania zo strany príjemcov finančných prostriedkov. Audítori zistili tri hlavné príčiny chýb: nedostatočná správa členských štátov vrátane nevhodného rozhodovania a neefektívneho overovania zo strany riadiacich orgánov; nedbanlivosť alebo podozrenie z úmyselného nedodržiavania predpisov zo strany prijímateľov; a problémy týkajúce sa výkladu pravidiel.
Audítori dospeli k záveru, že je priestor na to, aby Komisia aj členské štáty zlepšili spôsob, akým vykonávajú kontroly výdavkov v oblasti súdržnosti, a varujú, že riziko neoprávnených výdavkov zostáva vysoké. Zdôrazňujú, že prekrývanie medzi viacročnými výdavkovými obdobiami a finančnými prostriedkami EÚ na obnovu po pandémii COVID-19 vytvára ďalší tlak na niektoré členské štáty, aby zabezpečili vynakladanie finančných prostriedkov v súlade s pravidlami.
Dlhodobý rozpočet EÚ sa plánuje v sedemročných cykloch financovania. Cieľom politiky súdržnosti je znížiť hospodárske a sociálne rozdiely medzi krajinami a regiónmi EÚ. Kohézne fondy majú viacúrovňový systém kontroly, keďže ich riadi Komisia, ktorá nesie konečnú zodpovednosť za rozpočet EÚ, spoločne s orgánmi členských štátov. V období 2014 – 2020 sa Komisia spoliehala na audítorskú prácu členských štátov, čo znamená, že každá úroveň kontroly je založená na práci vykonanej na predchádzajúcej úrovni.
Preskúmanie 3/2024 „Prehľad rámca uistenia a hlavných faktorov prispievajúcich k chybám vo výdavkoch na súdržnosť v období 2014 – 2020“ je k dispozícii na webovom sídle EDA. Tento dokument nie je audítorskou správou, ale preskúmaním založeným na predchádzajúcej audítorskej práci EDA v oblasti výdavkov na politiku súdržnosti v období 2014 – 2020 a verejne dostupných informácií.